Natura(L) Mask

With the increase of the pandemic all over the world, as a result, protective equipment usage has increased considerably. The masks usage has reached a threatening level for the environment.
For this reason, we decided to produce nature-friendly, recyclable masks.

The Natural Mask project is prepared for eTwinning and Tubitak, which is also a STEM project. Considering the environmental pollution, it is obvious that single-use masks are a threat to the environment. Based on this, we designed a disinfectable mask at home using organic Arçelik, which is a Turkish brand, filament in a 3D printer. The students have witnessed every stage of the process and the project was implemented.

The image is the author’s own –(Attribution CC-BY)

ABOUT THE PROCESS: The mask frame from PLA (organic) material will be printed out from the 3D.
Pads will be produced with nonwoven fabric according to students’ age groups. The used pads will be collected in the medical waste bin and recycled.

ABOUT PLA MATERIAL: PLA plastic or polylactic acid is a vegetable-based plastic material, which commonly uses cornstarch as a raw material. This material is a thermoplastic aliphatic polyester and it is the primary natural raw material used in 3D printing. PLA is a fully biodegradable thermoplastic polymer consisting of renewable raw materials.

The pictures are the author’s own –(Attribution CC-BY)

ADVANTAGES OF PLA: PLA material has numerous advantages, and that is precisely why this is the most used plastic material for desktop 3D printers. PLA filaments come in a lot of different shades, styles, that can fit many different applications. 

ABOUT NONWOVEN FABRIC: The nonwoven polypropylene fibres of the material form a tangled web that traps even tiny particles effectively, a property called filter efficiency, yet it contains big enough pores that the wearer can breathe easily.

The pictures are the author’s own –(Attribution CC-BY)

ADVANTAGES OF NONWOVEN FABRIC: It is known by N95 mask, so named because its nonwoven polypropylene fibers can filter out an incredible 95% of airborne stuff, including viruses, from the air we breathe. 

EXPECTED RESULTS: The mask produced using organic material will not destroy the nature and can be used over and over again.
The cost of the pad to be used will be lower than the medical mask.

Please click for details of the project: https://live.etwinning.net/projects/project/236339

22 thoughts on “Natura(L) Mask

 1. Dünyayı güzel yürekli öğretmenlerin güzel yürekli öğrencileri kurtaracak. Daha yaşanabilir bir dünya için çok etkili bir çalışma. Gonulden kutluyorum.

 2. Teşekkür ederim Sayın öğretmenim sağlıklı olmak için yaptığınız bu çalışma çok yerinde ve faydalı olmuş. Maske artık günlük hayatta kullandığımız zorunlu bir eşya oldu. Maskelerden Natural olanı tercih edeceğim. Muhakkak kullanmalıyız. Başarılar dilerim.

 3. Çevreye duyarlı ve pandemi sürecinde hepimizin işine yarayacak güzel bir proje olmuş, tebrikler

 4. It has been a functional project that is sensitive to the environment and will work for us all during the pandemic period. congratulations

 5. This project is very important for environment and our future generations.I think it is a successfull workout .The project can be useful for our daily routine lifes.Congragulations teacher !

 6. Maskenin yapımında geri dönüşüm malzemelerinin kullanılması çok güzel bir düşünce olmuş . Ayrıca yıkanabilir özelliği sayesinde de çevreye dost bir ürün ortaya çıkmış.
  Böyle bir düşünceyi ortaya koyduğu İçin tebrikler.

 7. Böyle çalışmalara hele ki şu zamanda çok ihtiyacımız var. Sizleri tebrik ediyor ve sayilarinizin artmasını diliyorum. Başarılar…

 8. Güzel bir proje. Hem çevreye hemde hastalığın bulaşmasın engelleyecek bir çalışma. Düşünen ve proje haline getirenlerin emeğine sağlık. Tebrik ediyorum. Geleceğimiz eğitime ve üretmeye bağlıdır.

 9. That is a good job. And useful for our world and environment

 10. Çok güzel bir çalışma olmuş.Pandemi sürecinde maske takmak ve sürekli maskeyle dolaşmak bizler için çok zor oluyor.Özellikle maskeye karşı alerjik reaksiyon gösterebilen ciltler var.Bu tasarlanan maske sayesinde cildimizin daha rahat nefes alacağına ve virüslerden ise rahatlıkla korunabileceğine inanıyorum.Emek veren öğretmenimize ve öğrencilerine teşekkür ederim.

 11. İçinde bulunduğumuz süreci desteklediği için güzel bir çalışma olmuş. Emeği geçen öğretmen ve öğrencilere teşekkür ediyorum.

 12. Tüm dünya ve ülkemiz için çok faydalı bir çalışma. İnşallah günlük hayatta uygulamalarını görürüz. Fikrinize sağlık

Comments are closed.